Jeśli mamy zamiar zająć się odpowiednim wyposażeniem naszego domu, wybrać zasłony, firanki, dywany, meble, sprzęty domowe czy innego rodzaju rzeczy, zwykle zajmujemy się tym osobiście. Dla bardziej leniwych pozostaje wersja wynajęcia kogoś, kto zrobi to za nich – czyli osoby, dla której architektura wnętrz nie ma właściwie żadnych tajemnic. Z drugiej strony mają też opcję wyboru… dekoratora wnętrz, którego rola właściwie sprowadza się do tych samych zadań. Aranżacja wnętrz

Dlaczego więc zarówno dekoracja jak i aranżacja wnętrz są dwiema odmiennymi branżami, skoro w rezultacie zajmują się praktycznie tym samym? Odpowiedź jest wyjątkowo banalna – architektura jest pojęciem o wiele szerszym niż dekoracja. Architekt prócz naturalnego umeblowania domu zajmuje się też analizą jego planów, jak przykładowo rozmieszczeniem kabli czy rur kanalizacyjnych.

Tak samo i odpowiedzialność architekta jest o wiele większa niż samego dekoratora, co bezpośrednio wynika z jego większych kompetencji oraz samych umiejętności.