Jedną z ważniejszych pozycji na liście rzeczy niezbędnych do aranżacji wnętrza salonu jest oświetlenie. Odpowiedni dobór lampy wpłynie na wiele czynników kształtujących klimat, wygląd, a nawet wielkość pomieszczenia. Dlatego warto poświęcić temu tematowi trochę więcej uwagi, bo nie ma lepszego narzędzia do komponowania nastroju lub tworzenia złudzeń optycznych, niż oświetlenie.

Lampy LED-owe hitem nowoczesnej aranżacji wnętrz

Do lamusa odchodzą w tej chwili tradycyjne sposoby oświetlenia salonu, takie jak  klasyczne lampy sufitowe. W czasach PRL-u, ochrzczone terminem tzw. zwisu nocnego. Wielkie żyrandole kryształowe, ale i zwykłe lampy ze szklanymi kloszami to dzisiaj już przeżytek.

Od kilku lat najpopularniejszym rodzajem górnego oświetlenia, który świetnie sprawdza się  we współczesnym stylu aranżacji wnętrz jest oświetlenie LED-owe.

Oprócz nowoczesnego designu, następna ich wielką zaletą jest ich duża żywotność.

Znajdują zastosowanie jako pojedyncze punktowe światełka umieszczone w dodatkowym panelu sufitowym albo w formie podświetlanej listwy, tworzącej piękną poświatę, która tworzy niepowtarzalny klimat.

Lampy podłogowe w nowoczesnym wnętrzu

Jeśli nie oświetlenie górne, to może lampa stojąca. Chyba nic nie tworzy tak intymnego klimatu jak lampka podłogowa o ciepłym świetle, z przyjemnym, ciekawie zaprojektowanym abażurem.

Nowoczesna aranżacja wnętrz zakłada takie rozwiązanie, w którym salon wypełniony jest kilkoma, ustawionymi w różnych strategicznych miejscach lampami podłogowymi. Celem jest kształtowanie klimatycznych nastrojów w zależności od upodobań.

Kinkiety jako kolejny wariant aranżacji współczesnego salonu

Była już lampa sufitowa i podłogowa. Mamy jeszcze oświetlenie boczne, które wspaniale sprawdza się pokoju jako alternatywa, ale i godny zamiennik głównego źródła światła.

Kinkiety jako światło boczne w niczym nie ustępują klasycznym rozwiązaniom. Tylko od twojej inwencji twórczej zależy, na jaki styl bocznej lampy się zdecydujesz. Możliwości są nieograniczone, gdyż designerzy i producenci prześcigają się w pomysłach na projekt lampy, która jeszcze nie wisiała w żadnym salonie.

W dzisiejszym bogactwie rozwiązań ciężko jednoznacznie ocenić jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się, w salonie, bo wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Myślę jednak, że ten artykuł, może okazać się pomocny podczas oświetlenie twoich marzeń.